Początki 1948-1949. Cz. 4. Instrukcja dotycząca urządzenia Biblioteki Gminnej w Tarnowcu

cropped-cropped-baner_9904.png24 października 1949 r. Przewodniczący Wydziału Powiatowego Starostwa Powiatowego Franciszek Stępień powiadomił Zarząd Gminy w Tarnowcu o przyznaniu Gminnej Bibliotece w Tarnowcu przez Ministerstwo Oświaty księgozbioru oprawionego i „bibliotecznie” opracowanego w ilości 500 tomów, stanowiących około 250 tys. zł.

Przekazanie księgozbioru miało nastąpić po 15 października, po przeszkoleniu bibliotekarza.

Na 16 października Zarząd Gminy i zatrudniony biblioteka mają przygotować lokal biblioteki zgodnie z przesłaną instrukcją przez K. Zielińskiego, Kierownika Biblioteki Powiatowej w Jaśle.

Instrukcja dotycząca urządzenia Biblioteki Gminnej w Tarnowcu

  1. Lokal przeznaczony dla Gminnej Biblioteki należy doprowadzić do schludnego wyglądu przez:

1/ obielenie czy „omalowanie” ścian

2/ przez doprowadzenie do czystego i schludnego wyglądu podłogi, drzwi i okien.

  1. Urządzenie:

Urządzenie lokalu, o ile jest złożony z jednego pokoju, musi się składać co najmniej:

1/ z dwóch szaf bibliotecznych,

2/ ze stolika

3/ co najmniej trzech krzeseł, na ścianie głównej mają być zawieszone: godło Państwa i portrety Dostojników Państwowych, wreszcie katalogu oraz kart czytelnika.

  1. Sprzęt stary, zużyty nie nadający się dla celów stworzenia wzorowej biblioteki należy usunąć, wymienić lub sprzedać, zaś mogący się przydać odnowić.
  2. Szafa biblioteczna ma być sporządzona z drewna miękkiego, politurowana na mat (jasno)

Wysokość szafy 210 cm, szerokość 100 cm., głębokość 23 cm. +2,+3 cm. Na osadzenie drzwi, osadzenie pierwszej półki od dołu na wysokości 10 cm. Od ramy dolnej odstęp między następnymi półkami 7-mioma stałymi 28 cm. (razem z grubością półki) grubość półki 1,5 cm., grubość ramy 2 cm.

Deski powinny być spojone na trzopy (właściwie „czopy”, dopisek W.K.), półki wpuszczone na tzw. jaskółczy ogon. Nogi z deski kwadratowej 14+14 cm. Koszt szafy bibliotecznej winien być skalkulowany przez stolarza nie wyżej jak 10.000 zł.

  1. Stoły muszą być estetycznie utrzymane, w tym samym kolorze co szafy. Stoły zniszczone należy doprowadzić do stanu wzorowego wyglądu.
  2. Krzesła co najmniej trzy: w gminach, gdzie fundusze własne na to wystarczą, należałoby zakupić kilka krzeseł i stolików aby w ten sposób zapoczątkować czytelnię.
  3. Portrety oraz skrzynki dla przechowywania katalogu oraz kart czytelnika zakupione będą centralnie, a koszt ich nie przekroczy 6.000 zł.Urządzeniem lokalu, zamówieniem szaf i dopilnowaniem ich zrobienia winni zająć się kierownicy bibliotek gminnych.Urządzenie lokalu musi nastąpić w terminie do dnia 15 listopada, po którym to terminie nastąpi komisyjne stwierdzenie wykonania prac.W razie jakichkolwiek trudności proszę zwrócić się do Kierownictwa Powiatowej Biblioteki w Jaśle ul. Staszica 12.

    Podpisał Kierownik Biblioteki Powiatowej Mgr K. Zieliński.

Mamy gorącą prośbę do mieszkańców Tarnowca. Brak w naszych zbiorach dokumentacji zdjęciowej, a dotyczącej działalności biblioteki. Prosimy o udostępnienie nam fotografii związanych z książką i biblioteką z terenu Gminy Tarnowiec. Wszelkie informacje prosimy kierować na adres gbp.tarnowiec@gmail.com , tel. 13 44 248 21.

Wacław Kozdrój, dyrektor

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s