Początki 1948-1949 r. Cz. 3.

cropped-cropped-baner_9904.png9 lipca 1949 r. Zarząd Gminy, na wniosek Jana Hańby, powołał ponownie Stanisława Sancewicza na przewodniczącego Gminnego Komitetu Bibliotecznego. Jego zastępcą został Józef Bożek, a do składu Komitetu miały jeszcze wejść 3 osoby ze wskazaniem na nauczycieli, członków ZMP lub innej organizacji społecznych. W trakcie obrad Zarządu Józef Zając, Wójt Gminy Tarnowiec przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w siedzibie biblioteki przez K. Zielińskiego, kierownika Biblioteki Powiatowej w Jaśle. Skrytykował on lokal i obsługę biblioteczną określając je jako nieszczególne. Stanisław Sancewicz podkreślił, że lokal przeznaczony na bibliotekę gminną musi być oddzielny i służyć tylko bibliotece.

W dalszej kolejności przystąpiono do wyboru nowego bibliotekarza w miejsce ustępującej Józefy Śmietany. Kandydaturze Józefa Panka, członka Zarządy Gminnego w Tarnowcu wysuniętej przez Władysława Betleja, sprzeciwił się inspektor Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Jaśle, uzasadniając swój sprzeciw dwoma powodami: zakazem Ministra Administracji Publicznej pełnienia funkcji podwójnej jednej osobie oraz przeciążeniem pracą w Zarządzie Gminnym co wpływa na stan zdrowia pracownika. Na wniosek S. Sancewicza postanowiono, że na stanowisko bibliotekarza gminnego powinno powołać się nauczyciela, „albowiem nauczyciel w wypadku przydzielenia mu funkcji społecznej, będzie odciążony w pracy w szkole (6 godzin tygodniowo).

10 września 1949 r. Zarząd Gminy w Tarnowcu przyjął rezygnację Józefy Śmietany ze stanowiska bibliotekarza jednocześnie powierzając funkcję Zofii Wójcik, nauczycielce z Tarnowca.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Rok 1949, Tarnowiec, Zofia Wójcik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s