Początki 1948-1949 r.

pismo z 7-02-194917 kwietnia 1946 r wydano „Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi”, Realizacja postanowień tego dekretu spowodowała utworzenie biblioteki powszechnej w każdej miejscowości będącej siedzibą administracji państwowej. W ten sposób powstawała sieć biblioteczna na terenie całego kraju. Na wstępie powołano biblioteki powiatowe. Z końcem 1947 r. każdy powiat posiadał swoją bibliotekę centralną.

W 1948 r. przystąpiono do kolejnego etapu organizacji sieci bibliotecznej w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstawały Gminne Biblioteki Publiczne.

Na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej w Tarnowcu, które odbyło w dniu 19 kwietnia 1948 r. w lokalu Zarządu Gminnego w Tarnowcu pod przewodnictwem Prezesa Gm. R. N. Jana Hańby, co zostało zanotowane w Protokole nr 3, znalazł się w porządku obrad punkt mówiący o wyborze Gminnego Komitetu Bibliotecznego. W skład powyższego Komitetu powołani zostali:

Stanisław Sancewicz – przewodniczący, członek Gm.R.N

Apolonia Szatrawska – ZNP

Józef Wyderka – ZZRN

Tadeusz Klekot – ZSCh

Karol Faber – „Wici”

Marian Jasiński – Koło Amatorskie Teatralne.

W grudniu 1948 r. Zarząd Gminy w Tarnowcu rozpoczął starania o dotację na utworzenie Gminnej Biblioteki. Wynikiem starania było przyznanie Zarządowi Gminy subwencji 100 tys. złotych na zakup książek, mebli i remont pomieszczenia. W związku z tym, że prośba Zarządu wpłynęła zbyt późno do Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, gmina nie mogła otrzymać książek wprost z Rzeszowa. Zakupem i oprawą książek oraz zadbaniem o lokal i jego wyposażenie miał się zająć, zgodnie z pismem vice-przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Władysława Słapińskiego kierowanym do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Jaśle z dnia 7 lutego 1949 r., kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Pismo Sławińskiego wskazywało również potrzebę organizacji punktów bibliotecznych w okręgu Tarnowca, zwłaszcza we wsi (Łubno) Szlacheckie. Wynika z tego, że mieszkańcy tej wsi dopominali się o założenie tam biblioteki.

Z pisma wynika, że w lutym 1949 r. był już bibliotekarz gminny. Z dokumentów wiemy, że była nią nauczycielka Józefa Śmietana. Uczestniczyła w kursie bibliotecznym zorganizowanym w Łańcucie. Pierwszymi bibliotekarzami gminnymi zostawali zazwyczaj nauczyciele, tak jak było w przypadku Tarnowca gdyż biblioteki podlegały Ministerstwu Oświaty. Ponadto, jak czytamy w w/w piśmie, iż wybór kandydatów zależał od gromad i inspektora szkolnego. Prezydium Wojewódzkie uważało, że ta praca wymagała „ludzi obznajomionych co nieco z bibliotekarstwem, a więc należy na razie powierzyć te funkcje nauczycielom”. Zasada ta miała obowiązywać również przy wyborze bibliotekarzy pracujących w punktach bibliotecznych. W. Słapiński zalecał zorganizowanie dla nich „konferencji instrukcyjnej„ w Tarnowcu. O wynagrodzenie bibliotekarza gminnego i pracowników punków miał zadbać Zarząd Gminy, ponieważ nie przewidywała tego subwencja.

Uchwała z 26-01-1949 r.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Rok 1948, Rok 1949

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s